مسافرانی که امروز منطقه دیلمان را برای تفریح انتخاب کرده بودند، با اقدام دوستداران محیط زیست این منطقه برای جایگزینی کیسه های پارچه ای با نایلون های حمل زباله مواجه شدند.

عمر پلاستیک در طبیعت حدود ۱۰ برابر عمر یک انسان است.بنابراین نایلکسی که امروز توسط هر مسافری در دامان طبیعت رها می شود تا پانصد سال دیگر در طبیعت باقی می ماند و استفاده روزافزون از پلاستیک در زندگی مدرن تهدیدی جدی برای محیط زیست و حیات گونه های مختلف گیاهی و جانوری است. هرچند در برخی کشورها از جمله انگلیس برای استفاده روزمره از نایلکس جرائمی تعیین شده اما با اینهمه در کشورما هنوز کاهش استفاده از نایلکس و تولید کمتر زباله فرهنگ سازی نشده است.

هرساله با ورود گردشگران به استان گیلان که برخی امار رسمی از حضور بیش از ۳۰ میلیون مسافر به استان خبر می دهند، بر میزان تولید زباله در گیلان به طور قابل ملاحظه ای افزوده می شود.هرچند مدیریت زباله ها در شهرها و روستاهای مختلف از وظایف مدیران نهادهای مختلفی اعم از شهرداری ها و دهیاری ها است و هزینه های سنگینی را بر دوش استان تحمیل می کند، اما همین افزایش تولید زباله توسط مسافران یکی از دلایل اصلی تخریب محیط زیست گیلان نیز محسوب می شود.

در شهر سیاهکل که ورود به بخش زیبا و گردشگرپذیر دیلمان محسوب می شود و در طول تعطیلات اعم از تعطیلات نوروزی یا فصل تابستان، حضور مسافران در آن متمرکزتر است، طی دو سال اخیر فعالیت سازمان های مردم نهاد این شهر برای حفاظت از محیط زیست این منطقه پررنگ تر شده است.

در همین راستا همزمان با روز بدون نایلکس، موسسه دوستداران محیط زیست سیاهکل به توزیع کیسه های پارچه ای بین مسافران ورودی به این شهر، اقدام کرد. توزیع کیسه های پارچه ای به جای استفاده از نایلکس برای زباله ها یکی از نخستین اقداماتی است که از نظر مدیرعامل موسسه دوستداران سیاهکل می تواند تا حدودی از رهاسازی زباله های تجدیدناپذیر در متطقه جلوگیری کند.

حمل زباله با کیسه های پارچه ای

رامین شیرعلی پور در این باره به خبرنگار مهر می گوید: از تقریبا دو سال پیش در راستای کمک به حفظ محیط زیست منطقه که توسط زباله ها و وجود نایلکس به خطر افتاده، توزیع کیسه های تجدیدپذیر پارچه ای که جایگزینی مناسب برای جابجایی و حمل و رهاسازی زباله است، اقدام کردیم.

وی می افزاید: مشاهدات ما در بخش های مختلف منطقه سیاهکل و دیلمان نشان می دهد که در زمان حضور مسافران در ایام تعطیلات و سفر، تولید زباله در منطقه به سه برابر میانگین همیشگی می رسد لذا این آمار نشان می دهد که استفاده از نایلکس نیز بسیار بیشتر از سایر اوقات سال می شود بنابراین با توجه به عمر طولانی حضور نایلکس و پلاستیک در طبیعت و آلودگی که برای منطقه به ارمغان می آورد به دنبال راهکاری برای کاهش این آثار زیانبار هستیم.

مدیرعامل موسسه دوستداران سیاهکل با اشاره به طبیعت بکر این شهرستان، تاثیر مخرب وجود نایلکس را در منطقه یاداور می شود و ادامه می دهد: با توجه به طبیعت بکر شهرستان سیاهکل و وجود رودخانه های پرآب متاسفانه حجم پلاستیک های برجامانده از مسافران توسط رودخانه ها به پایین دست منتقل شده و باعث آلودگی مزارع و باغات می شود.همچنین حیوانات اهلی هم پلاستیک ها رو می خورند و در نهایت اثرات منفی نایلکس های رهاشده به انسان ها برمی گردد.

شیرعلی پور می افزاید:با توجه به بادهای فصلی، حجم پلاستیک ها توسط این بادها در هوا معلق بوده و علاوه بر اینکه چهره زشتی را به طبیعت می دهد، باعث می شود پرندگان این منطقه که تعدادی از آنها هم در خطر انقراض هستند داخل این پلاستیک ها گیر کرده و بعد از مدتی می میرند. بنابراین نه تنها سلامت شهروندان بلکه سلامت و زیست سایر جانداران منطقه نیز در خطر جدی است./ مهر

 

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

صحف نیوز – پایگاه خبری تحلیلی صحف نیوز | پایگاه خبری تحلیلی صحف نیوز