خشم و خشونت و خشمگینی عباراتی هستند همچون غم و اندوه و غمگینی که به آسانی نمیتوان از آنها گذشت و درمان این موارد نیاز به ریشه یابی دقیق  و عمیق دارد.

ما در مواجهه با خشم در ابتدای امر می بایست مقدمات بروز خشم را مورد واکاوی قرار دهیم و در جهت بررسی علل و عوامل بروز خشم اقدام کنیم.

اینکه چه مواردی موجبات بروز و نیز افزایش قابل توحه این سطح از خشمگینی جامعه مارا فراهم نموده است سوال مهمی است که می بایست بدان توجه نمود.

اینکه در چه پروسه ای این سطح از افزایش خشونت های اجتماعی رقم خورده است باید بررسی شود.

بعبارتی بسیار ساده و روان : چطور انسانی که پیشینه مهربانی داشته یا زمینه های مهربانی وسیع و عمیقی دارد میتواند آنچنان خشمگین بشود که به طرق مختلف جامعه را با خشم و خشونت خود بلرزاند!باید مورد بررسی موشکافانه علل و عوامل بروز خشم و تلاشهای لازم در جهت حل و رفع آن عوامل به درمان ظاهری و غیر ریشه ای آن بپردازیم و بعنوان مثال : متوسل به آموزشهایی همچون مهارتهای کنترل خشم  و …برای آحاد مخلف جامعه بشویم زیرا ما از جنس مشکل اطلاعات لازم و کافی نداریم.

علل و عوامل بروز خشم و خشمگینی همچنان وجود دارد و ما با استفاده از یکسری تاکتیکهای آسان و مسکن گونه صرفا در صدد آرام سازی های ظاهری فردی و اجتماعی هستیم غاف از نهادینه شدن آهسته و پیوسته خشونت در سطحی عمیق و غیرقابل تصور.

این همانند شرایطی است که کودکی گرسنه است بدلیل گرسنگی فریاد میزند و ما بدون شناخت مساله و بررسی هوشمندانه علت اصلی خشونت ناشی از ضعف و گرسنگی کودک تلاش در جهت خاموشی وی میکنیم.

آیا هر گونه تلاش در جهت خاموشی و یا کنترل خشم آنی او گرسنگی وی را که علت اصلی بروز خشم او در موقعیت فعلی شده است را حل کرده ایم؟

آیاد راین صورت و موفقیت در خاموشی کوتاه مدت او مجددا این خشم بیدار نمیشود و با طغیان دوباره کودک مواجه نخواهیم شد؟

ما در صورت ریشه یابی علل و عوامل مسائل اجتماعی همچون خشونت میتوانیم در جهت حل واقعی آنها گامهای اساسی برداریم و امیدوار باشیم که توانسته ایم یک اقدام اجتماعی موفق را رقم بزنیم.

امروزه تورم/بیکاری/سطح پایین درآمدها/ افزایش قابل توجه هزینه های جاری زندگی/عدم توانایی سرپرستان خانواده ها د ربراورده نمودن نیازهای خانواده همچون لحظه ای اخبار و اطلاعات اجتماعی و سیاسی نگران کننده از طریق رسانه ها / ترس از آینده /حضور بیش از حداعضاء جامعه در شبکه های اجتماعی مجازی و نزول قابل توجه میانگین گفتمانهای اجتماعی و کاهش محسوس دمای عاطفی جاری در خانواده ها و همچنین بروز و افزایش قابل توجه آسیبهای اجتماعی متعدد ناشی از همه ی این عوامل همچون: فقر / طلاق /اعتیاد و…به آسانی از عوامل بروز خشونت در جامعه است.

از همه متخصصین حوزه های مختلف روانشناختی و اجتماعی انتظار میرود در جامعه کنونی از ارائه نقطه نظرات غیر کارشناسانه سطحی و غیر ریشه ای د رحوزه مسائل اجتماعی بپرهیزند.

یادمان باشد ماهیت مسائل اجتماعی بگونه ایست که در صورت اپیدمی شدن کل جامعه را فرا میگیرند!و هیچکس از ورود و نفوذ آسیبهای اجتماعی به خانه و خانواده خود مصونیت کامل ندارد.

بنابراین ضروریست در قالب یک بسیج اجتماعی همگانی همه در این مسیر همراه و رد تلاش باشیم اهمیت و ضرورت واکسیناسیون خانوادگی و اجتماعی را جدی بگیریم و نسبت به مسائل جامعه مان بی تفاوت نباشیم چه بسا یکی از مهمترین علل و عوامل گسترده تر شدن مشکلات اجتماعی جامعه ما بدلیل افزایش بی سابقه بی تفاوتی های اجتماعی د راین سطح باشد که متاسفانه هیچوقت جدی گرفته نشد.

جواد طلسچی یکتا
مدیریت مجموعه رسانه های تخصصی مددکاری اجتماعی

 

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

صحف نیوز – پایگاه خبری تحلیلی صحف نیوز | پایگاه خبری تحلیلی صحف نیوز